Izolacja jest super. w dobie optymalizacji jest to rzecz godne uwagi. Pozwala zaoszczędzić energię materiały i pieniądze. A także czas. Czas to pieniądz więc wróciliśmy do punktu wyjścia.
Czym izolować zatem rury. Materiałów jest duży wybór. Najpopularniejsze są wykonane po prostu z piasku.
Nowoczesna otulina do rur powstaje z piasku kwarcowego. Przerabia się go, a następnie robi z niego materiał izolacyjny. Proces dokonuje się w wielkim piecu hutniczym do wytopu szkła. Piasek i wiele komponentów ląduje w garze pieca. Piece do wytopu szkła działają w systemie ciągłego wytopu. To znaczy, że nie są wygaszane.
Z jednej strony wsypuje się zmieszane komponenty, które wpadają do pieca i przesuwają się coraz dalej do wylotu. po drodze wysoka temperatura zamienia je płynną świecącą masę. Na koniec rozciąga się szkło w smugę cienkich włókien. Rozciągnięte szkło jest tak cienkie, że zachowuje się, jak materiał tekstylny. zwija Się w grubsze linki i nawija na szpule.
Kiedy nadejdzie pora, żeby zrobić z niego watę szklaną, trzeba linki rozplątać i podrzeć na małe kawałeczki. Porwane nitki stają się sztywniejsze i bardziej ostre. Zbija się jej wtedy w grube maty i formuje biały dywan z waty szklanej. Następnie odcina się i roluje. Później trafiają do fabryk, gdzie przetwarza się na izolację rur.